Czy ekstrawaganckie kreacje projektantów są przeznaczone do wkładania przez zwykłych ludzi?

Kolejny rok modowy w Tokio, Oslo, najbardziej rozsławiony w Paryżu, czy też, ten polski organizowany w stolicy. Każdy pokaz wywrze na widzach niemałe wrażenie, lecz to czy wśród nich znajdzie się ogromna rzesza kupców,chcących ubierać owe kreacje, a nie dodać je do kolekcji i jedynie ubóstwiać, pozostaje kwestią kontrowersyjną.

biżuteria

Autor: Charlie Marshall
Źródło: http://www.flickr.com
Przekartkowując jakikolwiek magazyn ze zdjęciami z pokazów, czy też oglądając transmisję bezpośrednio z wybiegu, emitowaną w telewizji, widzimy stroje tak barwne, że nie przypominają już ubrań, a sprawiają wrażenie powykręcanych kostiumów. Do tego dodajmy bardzo wysokie buty na koturnie dostępne zarówno dla zgrabnych modelek, jak i przedstawicieli płci męskiej, co oczywiście uważane jest za zupełnie normalne (-> zobacz przykłady). Na wymyślnych projektach i obuwiu z tej ziemi modowi twórcy nie poprzestają i pamiętają o podobnie szalonych nakryciach głowy i dziedzinie tego świata jaką jest biżuteria modowa. Takie ozdoby charakteryzują się odważniejszymi barwami, innowacyjnymi wzorami, nierzadko są one też wyrabiane ręcznie. Ich zaletą z pewnością jest unikatowość, odzwierciedlająca estetykę właścicielki, z rzadka widujemy bowiem kolie wykonane z wielobarwnych szkiełek, rzemyków, czy z surowej, monochromatycznej stali.

A jednak, niełatwo jest wyobrazić sobie środowisko, no może prócz otoczenia wybiegu zatłoczony przez idealne modelki, w którym ubieranie tych wymyślnych kreacji, było odbierane jako całkowicie normalne i nie wzbudzało skrajnych emocji otoczenia. Może więc moda nie musi, a nawet nie powinna mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości, bo jest to dziedzina sztuki i nie istnieje dla pożyteczności, a w celu obudzenia w widzach skrajnych emocji i pobudzenia ich zmysłu estetycznego? Wygląda na to, że tak, warto jednak zauważyć, że pomimo tego, iż mało kto chadza kreacje wybiegowe to sieciówki często inspirują się oglądanymi propozycjami i przemycają niektóre do swoich asortymentów. Dzięki temu świadomie, czy też nie, zdarza nam się od czasu do czasu kupować ubrania, których prototypy zaprezentowano podczas tygodnia mody. Czasami opłaca się więc zerknąć na wystawy sklepowe i wyłuskać dla siebie coś nowego i spróbować poszerzyć swoje horyzonty. Może to być przykładowo biżuteria (kliknij i zobacz także – złota biżuteria od zeccoro.pl) modowa , która nie jest aż tak krzykliwa.

kolczyki

Autor: Tony Clark
Źródło: http://www.flickr.com
Reasumując tego co prezentowane nam na wybiegach z całego świata nie ma co traktować bardzo poważnie, a lepiej przyjrzeć się temu przez pryzmat ogólnie pojętego wyrazu artystycznego – |”>|”>. Żaden człowiek nie wymaga przecież użyteczności od malarstwa, czy rzeźby, gdyż ich powołaniem jest po prostu działanie na nasze zmysły i wywoływanie wrażeń estetycznych.