W jaki sposób dobrać odpowiednią koszule? Jakie zasady powinniśmy znać, żeby kupowanie koszuli było znacznie prostsze?

Wydawałoby się, że moda to domena pań i faktycznie najczęściej jest tak, że to żony dopasowują jak i kupują mężom ubrania. Jednak jest wielu panów, jacy sami muszą albo też po prostu chcą zadbać o swój wspaniały wygląd. Często panowie sami tak naprawdę wiedzą co lubią i w jakich rzeczach czują się swobodnie oraz wygodnie. Jednak dopasowanie sobie ubrania bardziej eleganckiego to już cięższe zadanie niż ubiory na co dzień. Dobrze jest w związku z tym poznać parę rad odnośnie wyboru na przykład idealnej koszuli.

koszula

Autor: heimdall
Źródło: http://www.sxc.hu
Podstawową rzeczą jest rozmiar, który można podzielić na dwa jego rodzaje, a mianowicie rozmiar kołnierzyka jak i rozmiar samej koszuli. Istotne jest aby kołnierzyk był blisko szyi. Jednak zadbajmy o to żebyśmy mieli trochę luzu, aby było możliwe włożenie palca między kołnierzyk a szyję. W jaki sposób poznać rozmiar kołnierzyka? Należy zmierzyć obwód szyi oraz powiększyć nasz wynik o około 1-2 centymetry. Kolejny pomiar, czyli rozmiar samej koszuli można poznać sugerując się wzrostem. W każdym sklepie dostępna jest tabela z rozmiarami, na której podstawie mając oba wymiary, będziemy w stanie kupić właściwą koszulę. Trzeba też pamiętać, iż dobra koszula osiąga swój ostateczny rozmiar po trzecim praniu. Z tego też powodu droższe koszule mają trochę zaniżoną numerację. Zobacz tutaj koszule slim na chodzi o krój, to należy zadbać o to, by leżała ona dosyć blisko ciała, ale

koszula

Autor: Robert Sheie
Źródło: http://www.flickr.com

musimy czuć swobodę ruchów. Wyróżniamy trzy podstawowe typu krojów. To jak się one nazywają może rzecz jasna zmieniać się, zależnie od danej marki. Pierwszy rodzaj – custom fit, jest bardzo standardowy. Powinien zgodnie z teorią pasować na wszelkie rodzaje męskich sylwetek. Natomiast w praktyce różnie z tym bywa i lepiej taką koszulę sprawdzić żeby osobiście się przekonać. Drugi rodzaj regular fit, jest to prosty krój bez wcięcia na wysokości talii. Dla osób o regularnej budowie ciała, jak też dla panów z dużym brzuchem. Natomiast koszule męskie slim fit, to wąski krój, polecany osobom o chudej budowie ciała.

Duże znaczenie posiada to jaką długość mają rękawy oraz również długość mankietów. Rękaw musi zachodzić za nadgarstek oraz wystawać około 1 centymetr z rękawa od marynarki. Istnieją dwa rodzaje mankietów. Pierwszy jest z zapięciem na guziki, to wersja zdecydowanie w mniejszym stopniu formalna. Drugi typ to mankiety zapinane na spinki do koszuli (zobacz na stronie ). Są one bardzo formalne i znacznie bardziej eleganckie.