Wiele ludzi ma problemy z odpowiednim wyspaniem się.

Jedni mają za bardzo ciężki, inni natomiast za bardzo lekki sen, jedni nie mogą długo zasnąć, innym chce się ciągle spać, jednak po przebudzeniu wciąż są niewyspani. Spokojny sen to podstawa, żebyśmy mieli siłę i energię na nowy dzień i żebyśmy mogli się zregenerować. Człowiek niewyspany bądź cierpiący na zaburzenia snu jest bardziej podenerwowany, przewrażliwiony, szybciej się męczy i ma problemy z pamięcią, a także z podzielnością uwagi. Dlatego tak istotne jest, by zapobiegać tego typu sytuacjom. Co zrobić, żeby się wysypiać?

Istnieje przynajmniej kilka czynników, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę.

bielizna nocna

Autor: Bess Georgette
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne jest to, by starać się kłaść spać mniej więcej w tej samej godzinie i sypiać codziennie tyle samo czasu. Takie rutynowe podejście do sprawy spowoduje, że nasz organizm zacznie funkcjonować niczym zegarek smartwach damski i sam będzie dążył do regeneracji zawsze o tej samej porze dnia. Ważne jest także, aby nie pracować – szczególnie przed komputerem – zaraz przed zaśnięciem, a także, żeby zatroszczyć się o odpowiedni klimat w pokoju – wygodne łóżko, przewietrzenie sypialni oraz odpowiednie zaciemnienie okien. Wreszcie bardzo istotne jest stosowanie odpowiedniej bielizny. Nie wszyscy wiedzą o tym, że wygodna bielizna nocna różni się od tej zakładanej na co dzień – jest tak uszyta, by nie ograniczać w żaden sposób naszych ruchów. Jest dodatkowo przewiewna, wyprodukowana z delikatnych i miękkich tkanin. Przyjemna w dotyku bielizna tego typu ma stosownie skrojony fason i jest bardzo wygodna. Jeśli ją dobrze dopasujemy nasz sen powinien być spokojny i zdrowy, a my w pełni wypoczęci i radośni.

Wielu z nas nie przywiązuje większej uwagi do tego co zakłada do spania. Narzucamy na siebie zbyt obcisłe bluzki albo z kolei zbyt zwiewne koszulki, przez co w nocy możemy się raz po raz budzić na skutek przegrzania lub oziębienia organizmu. Dlatego warto kupić stosowne komplety do spania adekwatnie od pory roku i utrzymującej się w pomieszczeniu temperatury – przykłady. Tego typu kwestie mają bowiem ważny wpływ na jakość naszego snu, zatem należy zwrócić na nie większą uwagę, aby po przespanej nocy faktycznie czuć się wypoczętym.