Co powinniśmy wiedzieć o hafcie? W jakim miejscu najbardziej pasuje? Jak się go wykonuje?

Haft to powszechna i popularna technika zdobienia różnych materiałów. Mamy faktycznie wiele technik hafciarskich, zależnie od użytych nici oraz stosowanych ściegów. Haft może być płaski lub wypukły, poza ręcznym haftemjest także maszynowy. Co powinniśmy wiedzieć?

zestawy
Najbardziej popularne ściegi to łańcuszek, mereżka i ścieg krzyżykowy. Haft to nie jest technika jakoś bardzo trudna, choć oczywiście wymaga cierpliwości. Haft prezentuje się rewelacyjnie i to w wielu miejscach. Wygląda więc wyjątkowo haft (zobacz: haft komputerowy lublin) na koszulkach, dzięki czemu jesteśmy w stanie podkreślić wzór, który chcemy najbardziej pokazać – zdecydowanie więcej odnajdziesz pod tym adresem.

Coraz bardziej powszechne są zlecenia zrobienia właśnie takiego haftu, lecz oczywiście i inne opcje, jak ręcznik z haftem na zamówienie także jest popularny. Zależnie od tego, w jaki sposób materiał ma być zdobiony oraz w jaki sposób, powinniśmy wybrać różne nici. Dość często do haftu używa się muliny. Jest ona złożona z sześciu łatwo oddzielających się od siebie nitek, a to wpływa na to, że bardzo łatwo możemy wybrać, jaką grubość ma mieć wzór.

Mulinę można nabyć w wielu kolorach i znaczącym bogactwie odcieni. Mocniej gruby od muliny jest kordonek, a co interesujące, niektóre z tkanin jesteśmy w stanie ozdobić złotą albo srebrną nicią – Przy hafcie niezbędne są nożyczki. Należy mieć w zapasie kilka par, gdyż duże są najlepsze do cięcia materiału, te bardziej okrągłe pozwolą ładnie wykańczać brzegi materiału, a małe o dużych ostrzach przydają się do przycinania nitek.